• پروژه شبیه سازی انفجار در هوا َAir Blast و اثرات آن بر سازه پیرامون با نرم افزار LS-DYNA ا در نظر گرفتن هوای پیرامون محفظه به روش ALE تحت نیروهای حاصل از انفجار Blast شارژ انفجاری TNT

شبیه سازی انفجار در هوا و اثرات آن بر سازه پیرامون

یکی از هیدروکدهای معروف، نرم افزار LS-Dyna میباشد که قابلیتهای بسیار بالایی در حل مسائل دینامیکی غیر خطی دارد. توان بالای این کد در تحلیل مسائل انفجار Detonation، انتشار امواج شوک، شکل دهی فلزات با تغییر شکلهای زیاد، برخورد اجسام، نفوذ پرتابه در هدف و … و با داشتن تقریبا 200 نوع مدل ماده و 13 نوع معادله حالت و انواع روشهای تماس سطوح contact، این کد را به یکی از قویترین نرم افزارهای مهندسی تبدیل کرده است که می تواند در بسیاری از مسائل انفجار و ضربه مورد استفاده قرار گیرد.
در این پروژه انفجار در داخل یک واگن قطار با استفاده از نرم افزار LS-DYNA شبیه سازی گردیده است. موج ناشی از انفجار Blast با سرعتی بیشتر از سرعت صوت ازز محل انفجار به بیرون پخش می شود. دما و فشار بالا، باعث می شود که گازها به‌صورت شعاعی در لایه‌ای نازک و چگال که جبهه هیدرودینامیکی نامیده میشود، به طرف بیرون انتشار یابند. جبهه موج شبیه دیواری با فشردگی بسیار زیاد از هواست که همراه با موج باد ایجاد شده حرکت می کند. وقتی این موج به محلی می رسد، باعث افزایش فشار ناگهانی محیط می شود. در این پروژه مدل یک هشتم محفظه‌ی فولادی تحت نیروهای حاصل از انفجار Blast شارژ انفجاری TNT با در نظر گرفتن هوای پیرامون محفظه به روش ALE با نرم افزار توانمند LS-DYNA شبیه‌سازی شده است. ذکر این نکته ضروری است که در مسائلی که اندرکنش سازه و سیال وجود دارد از روش کوپل اویلری لاگرانژی ALE استفاده می‌گردد. این نوع شبیه‌سازی را می‌توان به صورت کاربردی‌تر برای بررسی انفجار Blast در مدل واگن قطار مترو با نرم افزار LS-DYNA انجام داد.

By |2017-01-06T00:45:24+00:00ژانویه 6th, 2017|Categories: رشته مکانیک|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

Translate »