• پروژه شبیه سازی ریخته گری Tilt pouring شیر برنجی نرم افزار Procast شیر برنجی

شبیه سازی ریخته گری Tilt pouring شیر برنجی

مروزه پیشرفت صنعت ریخته گری در گروی بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه ها و افزایش نرخ تولید می باشد. استفاده از روش های آزمایش – خطا که پیش از این در صنعت ریخته گری دنیا برای بهبود فرآیندهای ریخته گری و بهبود کیفیت محصولات مرسوم بوده است، بسیار پر هزینه و طولانی بوده که متخصصین را بر آن داشته تا به سوی روش های کم هزینه و کوتاه تر حرکت کنند.جایگزین کردن این روش با روش طراحی بر پایه شبیه سازی توانسته است بسیاری از کاستی های روش قبل را جبران کند.
در میان نرم افزار های ProCAST، QuickCast، SolidCast، AutoCast و MagmaCast که از مهمترین نرم افزار های حال حاضر شبیه سازی ریخته گری محسوب می شوند، نرم افزار تجاری پروکست (ProCast) که حاصل بیش از ۲۰ سال ارتباط سازنده با صنایع ریخته گری است قادر به انجام آنالیز های کوپل حرارتی، سیالاتی و تنشی می باشد و علاوه بر آن قایلیت های متالورژیکی منحصر به فردی را برای آلیاژهای ریختگی داراست. هم چنین این نرم افزار قابلیت برقراری ارتباط بسیار خوبی با نرم افزار های مدل سازی سری CAD/CAM دارد.
برای شبیه سازی و تحلیل فرآیندها در این نرم افزار از روش اجزای محدود استفاده شده است که در کنار روش های اختلاف محدود و حجم محدود از روش های مطرح در شبیه سازی فرآیندهای مهندسی محسوب می شود.
در این پروژه، شبیه سازی ریختگی یک شیر برنجی (۷۰Cu-30Zn) در قالب فولادی به کمک نرم افزار شبیه ساز Procast انجام گرفته است. شبیه سازی این شیر برنجی به روش ربخته گری Tilt pouring انجام گردیده و اثر سرعت چرخش ریزش مذاب بر روی عیوب انجمادی بررسی شده است. در این پروژه با تحلیل جریان های انتقال حرارت و در نظر گرفتن تاثیرات تغییر فاز در حین انجماد موقعیت دقیق نقاط داغ، میکرو و ماکرو تخلخل ها ردگیری گردیده است. آنالیز سیالاتی قطعه مذکور بر اساس معادلات کامل Navier Stokes انجام گرفته و با کوپل آنالیز سیالاتی- حرارتی عیوب ریخته گری همچون هوای محبوس شده، سردجوشی و جریان توبولنت مورد بررسی قرار گرفت.

By |2017-01-06T14:44:37+00:00ژانویه 6th, 2017|Categories: رشته مواد|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

Translate »