• انجام پروژه بررسی شکست اتصال های پیچی مختلف تیر به ستون به کمک نرم افزار آباکوس Abaqus و تئوری ductile damage به روش دینامیکی

بررسی شکست اتصال های پیچی مختلف تیر به ستون

امروزه شبیه سازی محصولات صنعتی اغلب توسط گروه های مهندسی خبره و ابزارها و برنامه های خاصی که دارای المان های حرفه ای و گسترده برای مدلسازی اجزا در مقایس های متفاوت می باشند، انجام می گیرد و در این بین برای رسیدن به یک مدل و طرح کارآمد، استفاده از نرم افزارهای متعدد می تواند کیفیت را کاهش و هزینه ها را افزایش دهد. Abaqus مجموعه ای از ابزارهای مقایس پذیر را برای کاربران فراهم نموده است تا آن ها بدون در نظر گرفتن میزان مهارتی که در شبیه سازی دارند و یا نگرانی بابت از دست رفتن اطلاعات خود، در یک محیط یکپارچه با امکان به اشتراک گذاری داده ها و انجام کار به صورت گروهی، به یک شبیه سازی و ساخت مدل به صورت کاملاٌ واقع گرایانه بپردازند.

این نرم افزار در ابتدا برای کاربرد در انرژی هسته ای و مهندسی حفاری طراحی شده بود چرا که مهندسین در این شاخه ها به ابزاری برای مطالعه مسائل پیچیده و غیر خطی نیاز داشتند. از آنجا که این نرم افزار بر اساس مسائل غیر خطی بنا گذاری شده توانایی بالایی جهت شبیه سازی جهان واقعی دارد. این نرم افزار به کاربر توانایی مدل کردن پیچیده ترین پدیده ها را با در نظر گرفتن اثرات بسیار ظریف می دهد.
در واقع نرم افزارAbaqus در پاسخ به نیازهای صنعتی برای شبیه سازی فضای واقع گرایانه جهت انجام آسان تر اموری مانند مدل کردن تغییر شکل های بزرگ در حالت های دو بعدی و سه بعدی، ارائه عملکرد گسترده، مجازی سازی قابل استفاده، مولتی فیزیک و مکانیک هسته ایی و محاسبه و مدلسازی میزان بار دستگاه، لرزش پویا، اتصالات حرارتی، طراحی شده است.
Abaqus یک برنامه سطح بالای FEM است که با اهداف عمومی به منظور مدل کردن رفتار اجسام تحت اعمال بار های خارجی طراحی شده است. از میان نمونه هایی از شبیه سازی های انجام شده توسط Abaqus در قسمت های مختلف صنعت، می توان به آنالیز غیر خطی و تخمین میزان تخریب اجزا یک سازه، بهینه سازی طراحی با در نظر گرفتن تحلیل کمانش تحت فشار، آنالیز توزیع ترک در پنل های بدنه هواپیما، تحلیل پرچ ها، شبیه سازی سیستم غلتک تولید مقاطع فولادی و آهنی(rolling maill) برای بهینه کردن تعداد دوران و پیش بینی خصوصیات محصول، ایجاد user-defined material subroutine برای در نظر گرفتن واکنش های غیر خطی نایتینول در وسایل پزشکی اشاره نمود.
در این پروژه اتصال های مختلف پیچی بین تیر و ستون در نرم افزار آباکوس (Abaqus) به روش Solid مدل سازی گردیده و استحکام و نحوه شکست اتصال در مقابل گشتاور وارده به روش المان محدود بررسی شده است. هندسه تمام قطعات اتصال به صورت سه بعدی مدل سازی گردیده است. جنس پیچ ها استیل سری ۶۹۰، جنس نبشی ها استیل سری ۲۷۵ و جنس تیر و ستون استیل سری ۳۵۵ بوده که خواص شکست آن ها نیز با استفاده تئوری Ductile damage مدل سازی گردیده است. مقادیر strain rate لحاظ گردیده و تاثیر سرعت اعمال بار نیز بررسی شده است. برای حل مسئله از روش حل دینامیک غیرخطی Dynamic Explicit استفاده شده است. تماس بین قطعات با استفاده از general contact مدل سازی گردیده و نوع تماس به صورت اصطکاکی است. نتایج حاصله از روش عددی با نتایج آزمایشگاهی مقایسه گردیده و صحت نتایج بررسی شده است.

By |2017-01-06T22:41:10+00:00ژانویه 6th, 2017|Categories: رشته عمران|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

Translate »