تحلیل سوپرسونیک هواپیما جنگنده F16 با نرم افزار ANSYS CFX و روش CFD

۷۰,۰۰۰ تومان

به طور کلی در فیلم آموزشی تحلیل سوپرسونیک هواپیما جنگنده F16 با نرم افزار ANSYS CFX و روش CFD با موارد زیر در نرم افزار سی اف ایکس (CFX) آشنا می شوید.

 • ایجاد دامنه محاسباتی اطراف مدل جنگنده F16 در نرم افزار ANSYS
 • بر طرف کردن نقص های هندسی با ابزارهای نرم افزار انسیس
 • تنظیمات محیط شبکه در در workbench نرم افزار ANSYS
 • ایجاد شبکه های لایه مرزی جهت رسیدن به YPlus مناسب
 • تنظیمات دامنه محسباتی سیال
 • تعریف مدل آشفتگی انتقال رینولدز SST و تنظیمات آن
 • تنظیمات سوپرسونیک Supersonic در نرم افزار
 • تعریف متغیرهای درگ و لیفت و مانیتور کردن آن ها در حین حل
 • تعریف شرایط مرزی ورودی و خروجی جریان
 • تعریف شرط مرزی تقارن و دیواره های بدون لغزش و با لغزش
 • تنظیمات روش حل پایدار در نرم افزار ANSYS CFX
 • تنظیمات روش عددی و مقادیر باقیمانده در معیار همگرایی
 • انجام تنظیمات روش حل پایدار و تنظیمات پردازش موازی
 • تحلیل نتایج خروجی و استخراج داده های مورد نظر

مدت زمان فیلم آموزشی : 22 دقیقه

مدرس فیلم آموزشی : احمدزاده

زبان فیلم آموزشی : بی کلام

ضمیمه فیلم : فایل ورودی نرم افزار سی اف ایکس، فایل مدل هندسی و شبکه

شناسه محصول: CF9 دسته:

توضیحات

تحلیل سوپرسونیک هواپیما جنگنده F16 با نرم افزار ANSYS CFX و روش CFD

جنرال داینامیکس اف-۱۶ فایتینگ فالکن (به انگلیسی: General Dynamics F-16 Fighting Falcon)، به معنای شاهین مبارز، جت جنگنده چندمنظوره تک‌موتوره مافوق صوت است که شرکت جنرال داینامیکس به سفارش دولت ایالات متحده آمریکا در دهه ۱۹۷۰ طراحی کرد. اولین پرواز این هواپیما در سال ۱۹۷۴ انجام شده و چهار سال بعد وارد فعالیت رسمی در ارتش آمریکا شد. از سال ۱۹۹۳ در پی فروش شرکت هواپیمایی جنرال داینامیکس به شرکت لاکهید این هواپیما در لاکهید مارتین تولید می‌شود. این هواپیما چندکارگی بالایی داشته و قابلیت اجرای مأموریت‌های مختلف هوابه‌هوا، هوابه‌زمین و شناسایی را دارد.

طی دهه ۱۹۶۰، نیروی هوایی و دریایی آمریکا دریافتند که به جنگنده‌ای نیاز دارند که بتواند با موشکهای دقیق و پیشرفته، از پس ماموریتهای سخت برآید. آنها نیازمند جنگنده‌ای سریع، دارای میدان پروازی زیاد و مجهز به سیستم رادار بسیار قوی بودند. تا آن زمان این دو نیرو از جنگنده‌های جنرال داینمیکس اف-۱۱۱ و اف-۴ فانتوم برای ماموریتهای دوربرد و میانبرد خویش استفاده می‌کردند. تجربیات جنگ ویتنام به آنها نشان داد که نمی‌توانند با سیستم‌های موشکی قدیم چندان موفق باشند.

در این فیلم آموزشی تحلیل آیرودینامیک هواپیما جنگنده F16 به روش حل دینامیک سیالات محاسباتی دینامیک سیالات محاسباتی CFD به کمک نرم افزار ANSYS CFX به صورت مرحله به مرحله آموزش داده شده است. هواپیما در حالت کروز و در سرعت 600 متر بر ثانیه تحلیل گردیده است. در این سرعت به دلیل بیشتر بوده عدد ماخ از مقدار یک، جریان اطراف هواپیما و فیزیک مسئله به صورت سوپرسونیک Supersonic است.

سیال اطراف جنگنده به صورت گاز ایده آل در نظر گرفته شده که تراکم پذیری جریان و همچنین آنالیز حرارتی نیز لحاظ گردیده است. البته قابلیت مدل سازی هوا طبق معادلات گاز واقعی نیز در نرم افزار CFX وجود دارد.

در ابتدا مدل هندسی هواپیما که به صورت فایل STP بوده وارد بخش مدل سازی نرم افزار انسیس گردیده و دامنه محاسباتی سیبال ایجاد شده است. در مرحله بعد تنظیمات شبکه در بخش Workbench نرم افزار ANSYS صورت گرفته و دامنه محاسباتی سیال شبکه بندی دهش است. المان های لایه مرزی در اطراف بدنه هواپیما جنگنده F16 ایجاد گردیده است. مناسب بودن شبکه بر اساس مقدار YPlus در دیواره های بدنه هواپیما تعیین گردیده است.

مدل آشفتگی در این آنالیز از نوع مدل تنش رینولدز Reynolds Stress Transpose بوده که مقدار مناسب YPlus برای این مدل در اطراف بدنه مدل باید کوچکتر از یک باشد. در شبکه بندی مدل محاسباتی این موضوع لحاظ گردیده است.

حل مسئله به صورت پایدار بوده و به همین دلیل سرعت حرکت هواپیما به سیال هوا نسبت داده شده و جنگنده F16 ثابت فرض گردیده است. مقدار نیروی درگ و لیفت وارد بر هواپیما به روش دینامیک سیالات محاسباتی محاسبه گردیده است.

به دیواره ورودی دامنه محاسباتی شرط مرزی سرعت و به دیواره خروجی آن شرط مرزی سوپرسونیک Supersonic نسبت داده شده است.  به دلیل تقارن هندسی و تقارن فیزیک مسئله، نصف مدل جنگنده F16 ایجاد گردیده و از شرط مرزی تقارن در نرم افزار استفاده شده است.

کلیه مراحل ایجاد مدل هندسی دامنه محاسباتی سیال، شبکه بندی، تعریف شرایط سوپرسونیک Supersonic در نرم افزار، تنظیمات بخش های مختلف نرم افزار CFX و تحلیل و بررسی نتایج در این فیلم آموزشی به صورت متوالی ارائه شده است.

نمونه کوتاهی از فیلم آموزشی

Brief record of this Training Film

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تحلیل سوپرسونیک هواپیما جنگنده F16 با نرم افزار ANSYS CFX و روش CFD”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »