• پروژه شبیه سازی ریخته گری ثقلی سیلندر فولادی به کمک نرم افزار پروکست Procast

شبیه سازی ریخته گری ثقلی سیلندر فولادی

امروزه شبیه سازی فرآیند ریخته گری به جهت بهبود قابل ملاحظه ایی که در کیفیت قطعات ریختگی ایجاد می شود، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.
نرم افزار ProCast به مدد حل کننده ی قوی اجزا محدود و همچنین جمع آوری تجارب و یافته های موسسات تحقیقاتی و صنایع ریخته گری، مجموعه ایی دقیق و کارا فراهم نموده تا بتواند بسیاری از نیاز های صنعت ریخته گری را مرتفع سازد.
به کمک نرم افزار ProCast می توان کلیه ی مراحل ریخته گری اعم از فرآیند پر شدن قالب، انجماد، کنترل ریز ساختار و شبیه سازی های حرارتی – مکانیکی را در مراحل پیش از تولید مورد بررسی قرار داده و کلیه ی اصلاحات مورد نیاز را بر روی طرح انجام داد.
ProCast دامنه ی وسیعی از روش های ریخته گری و آلیاژ های متعددی را تحت پوشش قرار می دهد:
– دایکست فشار بالا و فشار پایین
– ریخته گری در ماسه
– ریخته گری ثقلی
– ریخته گری دقیق و ریخته گری با مدل فوم
– ریخته گری گریز از مرکز
در این پروژه، ریخته گری ثقلی یک قطعه از جنس فولاد ساده کربنی AISI 1040 در قالب ماسه ای به کمک نرم افزار شبیه ساز Procast شبیه سازی گردید. در این پروژه با انجام کوپل حرارتی – سیالاتی عیوب ریختگی همچون میکرو و ماکرو تخلخل ها، کشیدگی انقباضی بررسی گردید و با رفتارسیالاتی مذاب سرعت مداب در مراحل مختلف پر شدن قالب ردگیری شد. با تحلیل زیرساختاری قطعه مربوطه و با محاسبه کسر حجمی فازهای پرلیت و فریت، یک ارزیابی از خصوصیات مکانیکی قطعه سختی پس از سردشدن همچون تنش تسلیم، استحکام کششی به دست آمد. همینطور چندین سیستم راهگاهی و تغذیه گذاری مختلف مورد آزمایش قرار گرفت و بهینه ترین سیستم از نظر راندمان حاصل گردید.

By |2017-01-06T14:49:42+00:00ژانویه 6th, 2017|Categories: رشته مواد|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

Translate »