• انجام پروژه کمانش اتصال صفحه گاست (Gusset Plate) با استفاده از نرم افزار آباکوس Abaqus Imperfection Buckling static riks به دو روش خطی و غیرخطی

کمانش اتصال صفحه گاست

نرم‌افزار آباکوس (به انگلیسی: ABAQUS) از جمله نرم‌افزاری‌های قدرتمند مهندسی به کمک رایانه در زمینه تحلیل به روش اجزاء محدود (FEM) در بازار است. اسم و نشان این نرم‌افزار از لغت abacus در زبان انگلیسی به معنای چرتکه و در زبان یونانی به معنای تخته پوشیده شده با ماسه، گرفته شده‌است. این نرم‌افزار محصول شرکت فرانسوی داسو سیستمز می باشد.

آباکوس قابلیت حل مسایل از یک تحلیل خطی ساده تا پیچیده ترین مدلسازی غیر خطی را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار دارای مجموعه المانهای بسیار گسترده‌ای می‌باشد که هر نوع هندسه‌ای را می‌توان توسط این المان‌ها مدل کرد. همچنین دارای مدل‌های رفتاری بسیار زیادی است که در مدلسازی انواع مواد با خواص و رفتار گوناگون نظیر فلزات، لاستیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیت‌ها، بتن مسلح، فومهای فنری و نیز شکننده و همچنین مصالحی ژئوتکنیکی نظیر خاک و سنگ، قابلیت بالایی را ممکن می‌سازد. نظر به اینکه آباکوس یک ابزار مدلسازی عمومی و گسترده می‌باشد، استفاده از آن تنها محدود به تحلیل مسائل مکانیک جامدات (یعنی مسئله تنش – کرنش) نمی‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان مسایل مختلفی نظیر انتقال حرارت، نفوذ جرم، تحلیل حرارتی اجزاء الکتریکی، اکوستیک، تراوش و پیزو الکتریک را مورد مطالعه قرار داد.

آباکوس با وجود اینکه مجموعه قابلیتهای بسیار گسترده‌ای را در استفاده از نرم‌افزار اختیار کاربر قرار می‌دهد، کار نسبتاً ساده‌ای می‌باشد. پیچیده ترین مسایل را می‌توان به آسانی مدل کرد. به عنوان مثال مسایل شامل بیش از یک جزء را می‌توان با ایجاد مدل هندسی هر جزء و سپس نسبت داده رفتار ماده مربوطه به هر جزء و سپس مونتاژ اجزاء مختلف مدل کرد. در اغلب مدلسازی‌ها، حتی مدلهای با درجه غیر خطی بالا، کاربر می‌بایست تنها داده‌های مهندسی نظیر هندسه مساله، رفتار ماده مربوط به آن، شرایط مرزی و بار گذاری آن مساله را تعیین کند. آباکوس در یک تحلیل غیر خطی، به طور اتوماتیک میزان نمو بار و رواداری‌های همگرایی را انتخاب و همچنین در طول تحلیل مقادیر آنها را جهت دستیابی به یک جواب صحیح تعدیل می‌کند. در نتیجه کاربر به ندرت می‌بایست مقادیر پارامترهای کنترلی حل عددی مساله را تعیین کند.
محاسبه بار کمانش در طراحی سازه های ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. کمانش به دلیل عدم تقارن هندسی و یا عدم تقارن نیرو وارد بر سازه ایجاد می گردد. در واقعیت قطعات کاملا متقارن نبوده و اصطلاحا دارای نقص هندسی (Imperfection) هستند که لحاظ کردن نقص هندسی در محاسبه بار کمانش از اهمیت بالایی برخوردار است.در این پروژه اتصال ضربدری تیر به ستون که توسط صفحه گاست صورت می گیرد از نظر کمانش توسط روش المان محدود و به کمک نرم افزار آباکوس (Abaqus) مورد بررسی قرار گرفته است. ستون از جنس بتونی بوده که بر روی آن یک پوشش فلزی قرار دارد بقیه قطعات مجموعه فلزی و از جنس استیل ساختمانی هستند. مقدار بار کمانش به هر روش خطی و غیر خطی محاسبه شده است. روش خطی همواره بار بیشتری را برای کمانش پیش بینی می کند. در روش غیر خطی که با عنوان Static Riks شناخته می شود درصدی از مودهای مختلف مجموعه به عنوان نقص هندسی (Imperfection) به مدل اولیه اضافه شده و بار به تدریج اضافه گردیده تا کمانش رخ دهد. در پروژه پروژه کمانش اتصال صفحه گاست (Gusset Plate) روش غیرخطی با دقت بسیار بالایی توانسه است مقدار بار کمانش را محاسبه کند. نتایج حاصل از شبیه سازی با نتایج آزمایشگاهی موجود در مقالات مقایسه گردیده است.

By |2017-05-15T20:11:52+00:00ژانویه 6th, 2017|Categories: رشته عمران|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

Translate »